Kolegovia hovoria, že mám napísať krátky článok z Marketing festivalu. Ak však čakáte súhrnné info z každej prednášky, ste na nesprávnom blogu. Spíšem to, čo mi zarezonovalo najviac a čo si budem pamätať aj po predĺženom nepracovnom víkende v Prahe 🙂  

Dobrý storytelling nepotrebuje media budget

Joe Wade, britský filmmaker a spoluzakladateľ agentúry Don’t Panic (content creators who became an agency – rather than the other way around) hovorí, že by sme mali tvoriť obsah, ktorý sa bude šíriť organicky. Znie to jednoducho, že? 🙂 Na svedomí má produkciu virálnych videí, z ktorých niektoré si ukážeme nižšie.

Pripomeňme si videá pre organizáciu Save The Children, ktoré získali levov v Cannes. Ticho, ktoré zostalo v pražskom Kongresovom centre po jeho zhliadnutí (a to sme video nevideli prvýkrát) hovorilo za všetko.

Most Shocking Second a Day Video:

Still The Most Shocking Second A Day:

Páčila sa mi akási Wade-ova nekonvenčnosť a rady, ktoré sa vymykali stereotypným tvrdeniam. Napr. tým o dôležitosti dĺžky videa.„Focus on duration is not helpful.” Joe hovorí o tom, že dlhé videá im fungujú.

Máme byť sebavedomí pri tvorbe kreatívy, nefokusovať sa na konkrétnu skupinu ľudí a máme si predstaviť, že nemáme žiadny media budget.

Wade tiež hovorí, že príbehy sú najstarším virálnym kontentom, takže dôležitý je dobrý storytelling a emócie.

V súvislosti s tým nám Joe pripomenul aj storytelling, ktorý nevyšiel. A to neslávne slávny Pepsi spot s Kendall Jenner a krok vedľa, ktorý sa podarilo spraviť aj McDonald-u, pretože emóciu s produktom neprepojil zrovna najšťastnejšie.

Neukazujme ľuďom nepersonalizovanú reklamu a nechajme za seba robiť “stroje”

Ak vie niekto pracovať s publikom, tak je to Avinash Kaushik. Ten si v úvode vytiahol na pódium náhodného poslucháča z publika – Jakuba. Na to, aby sme naňho cielili správnu reklamu musíme poznať jeho správanie. A z toho Jakubovho máme vedieť, že má záľubu v ženskom spodnom prádle. Intent. To bolo slovíčko, ktoré Avinish zopakoval niekoľkokrát. „You should buy a Facebook ad, but think about intent.”

Avinish si užíval svoju reč o strojovom učení a tešil sa z toho, že medzi tromi terabajtami fotiek v jeho telefóne dokáže vďaka jednému slovu vyselektovať behom momentu tie fotky, na ktorých je napr. so svojím synom. Zhejtoval custom headery na webových stránkach, ktoré nie sú personalizované podľa správania návštevníka na webe a spomenul aj sieť hotelov, ktorá cieli reklamu na ľudí, ktorým zrušili let. Vďaka automatizácii.

Pozor, dôležité rozhodnutia o budúcnosti nebudú robiť ľudia, ale umelá inteligencia.

Cieľme na starších ľudí, aj keď ich neznášame

„The reason why we ignore old people is because we hate them”. To bola len jedna z mnohých fráz, ktorými pobavil publikum Bob Hoffman. Okrem toho, že tento starší americký marketér zhejtoval cielenie reklám len na mladých ľudí a naše prílišné sústredenie sa na Millennials, tak nešetril hejtom ani k Facebooku a online advertisingu vo všeobecnosti. Cielenie na ľudí starších ako 50 rokov obhajoval tvrdením, že v USA tvorí práve táto kategória najväčší podiel na nákupoch.

Podľa Boba sa nemáme príliš spoliehať na čísla z Facebooku, pretože nie vždy sú spoľahlivé a nemáme prehnane prelievať budget do onlinu, aby sme to preháňali s cielením. Najmä, ak ide o masovú značku, ktorá je pre všetkých (Coca Cola, McDonald,…).

A na záver jedna z Bobových perál:

Every inch of this f***ing planet is covered with advertising.

Nuž, tak robme ju najlepšie ako vieme. 🙂